پرستار بیمار تعویض مفصل در منزل , اصول مراقبت ازبیمار تعویض مفصل لگن

پرستار بیمار تعویض مفصل در منزل , اصول مراقبت ازبیمار تعویض مفصل لگن : 

سالانه افراد مختلفی در سنین متفاوت عمل جراحی مفصل و تعویض مفصل لگن را انجام می دهند. این جراحی معمولا در میان افرادی که در قسمت مفصل لگن دچار آسیب شده اند ، رایج می باشد. معمولا افرادی که از این ناحیه دچار آسیب می شوند ، درد زیادی دارند. با انجام عمل جراحی می توان درد در این ناحیه را کمتر کرد . در واقع با عمل جراحی سلامتی بدن فرد تضمین می شود و کیفیت زندگی بیمار بهبود می یابد.

پرستار بیمار تعویض مفصل  در منزل

نکته حائز اهمیت در زمان انجام عمل جراحی ، چگونگی مراقبت از بیماران می باشد. چرا که در صورت عدم مراقبت صحیح ، بیمار دچار آسیب های جسمانی جبران ناپذیری خواهد شد.

پرستار بیمار تعویض مفصل در منزل

لازم به توضیح است که بگوییم ، عمل جراحی تعویض مفصل لگن یک جراحی بسیار دردناک می باشد . از این رو بیمار بعد از عمل بایستی در حرکت های خود دقت بیشتری داشته باشد. در واقع بیماران نیاز به مراقبت و رسیدگی بیشتری دارند. پرستاری از بیمار مطابق با اصول و دستور پزشک باشد. در غیراینصورت سلامت بیمار در خطر است و احتمال وارد شدن آسیب های جسمی زیاد می باشد.
در ادامه این مقاله قصد داریم ، به نکاتی که یک پرستار بیمار ،باید در نگهداری از بیماران جراحی مفصل رعایت کند ، بپردازیم.

آموزش احترام به دیگران توسط کودک | روش های موثر برای آموزش احترام به کودک

شرکت در جلسات فیزیوتراپی

پرستار بیمار تعویض مفصل در منزل باید بتواند ، بیمار را نسبت به شرکت در در جلسات فیزیوتراپی توجیه کند. شرکت در این جلسات منجر به بهبود سریع بیمار می شود. تمرینات انجام شده در جلسات فیزیوتراپی ، باعث می شود که بیمار هرچه سریع تر بتواند به صورت مستقل حرکت کند و سلامتی کامل خود را به دست آورد.

رعایت نظافت فردی بیمار

فردی که به تازگی عمل جراحی مفصل لگن را انجام داده ، بایستی تا یک مدت هیچ فعالیتی انجام ندهد. پرستار بیمار باید بتواند او را در انجام کارهای شخصی یاری کند. پرستار بیمار بایستی مطابق با دستورالعمل های پزشک از بیمار مراقبت کند. پرستار بیمار تعویض مفصل در منزل باید مانع از ایجاد عفونت های پوستی و ادراری در فرد شود.
پرستار باید زخم ها و عفونت های بیمار را مورد بررسی قرار دهد و در صورت لزوم با پزشک مشورت کند ، تا بیمار در اسرع زمان درمان شود.

تحرک فرد بیمار

بیماری که عمل جراحی مفصل انجام داده ، باید مطابق با دستور پزشک فعالیت بدنی خود را شروع کند. میزان تحرک توسط پزشک تعیین می شود. داشتن تحرک برای استقلال و توانمندی بیمار بسیار حائز اهمیت می باشد.

نکته حائز اهمیت این است که ، بیمار هر نیم ساعت یک بار باید تحرک داشته باشد و نباید یکسره ساکن باشد. بیمار حداقل باید بایستد و تا حدامکان راه رفته و قدم بزند. پرستار بیمار تعویض مفصل در منزل می تواند در انجام این کارها بیمار را یاری کند.

ویژگی های اتاق کودک | تاثیر اتاق در رشد و خلاقیت کودکان

در صورتی که نظر پزشک مبنی براین باشد که بیمار می تواند از واکر و یا عصا استفاده کند. بیمار حتما باید از آن استفاده کند با انجام این کار می توان از بروز آسیب های احتمالی جلوگیری کرد.

درسته که تحرک و فعالیت بدنی برای بهبودی بیمار ضروری است . اما تحرک و انجام فعالیت های بیش از حد ب هیچ عنوان توصیه نمی شود. چراکه این سهل انگاری می تواند آسیب زا باشد و بیمار دچار آسیب های جسمانی شدیدی شود.

مراقبت تخصصی از بیمار

کمک گرفتن از یک پرستار بیمار تعویض مفصل در منزل برای بیماری که جراحی تعویض مفصل لگن انجام داده است ، ضروری می باشد. و از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری می کند. پرستار برای انتقال بیمار از بیمارستان به منزل کمک خواهد کرد. پرستار کمک می کند که این کار اصولی انجام شود و بیمار آسیب نبیند.

از جمله کارهایی که پرستار بیمار می تواند به آن ها رسیدگی کند:

• راه رفتن بیمار
• نشستن
• دراز کشیدن
• ایستادن
• انجام بیشتر کار های خانه نیز مانند آشپزی و شست و شوی لباس

یکی دیگر از وظایف مهم پرستار بیمار تعویض مفصل در منزل تهیه دارو ، یادآوری زمان مصرف دارو و بردن بیمار به پزشک می باشد.
پرستار بیمار بایستی از نظر روحی و عاطفی نیز به بیمار کمک کند. تا بیمار در دوران نقاهت دچار افسردگی نشود . از این رو پرستار باید بسیار دلسوز و مهربان باشد ، بیمار را در انجام همه کارها یاری کند و پشتیبان او باشد.

نگهداری از کودک مبتلا به آبله مرغان | علائم آبله مرغان در کودکان

در نظر داشتن عوامل سقوط بیمار

احتمال سقوط در مورد بیمارانی که جراحی تعویض مفصل لگن داشته اند ، بدیهی است. چرا که در مورد این بیماران محدودیت حرکتی ، همراه با افت فشار خون می تواند منجر به سقوط بیماران شود. احتمال سقوط در مورد سالمند بسیار بیشتر می باشد. از این رو پرستار سالمند باید در رابطه با این موضوع دقت بیشتری داشته باشد. پرستار بیمار تعویض مفصل در منزل باید بتواند عوامل خطر را در تمام نقاط منزل از جمله اتاق و محیط اطراف بررسی کرده و آن‌ها را از میان بردارد.

برنامه ریزی مراجعه به پزشک

فردی که عمل ججراحی تعویض مفصل را انجام داده باید مرتب تحت نظر پرشک باشد. تا بتواند سلامتی کامل خود را به دست آورد . یکی از مهم ترین وظایف پرستار بیمار پیگیری زمان های ملاقات بیمار با پزشک می باشد . پرستار باید در زمان رفت و آمد از بیمار مراقبت کند. تا بیمار آسیب نبیند و بتواند در اسرع وقت سلامتی خود را به دست آورد.