پرستار بیمار ام اس در منزل ، وظایف پرستار بیمار ام اس

پرستار بیمار ام اس در منزل ، وظایف پرستار بیمار ام اس : بیماری ام اس یک بیماری پیش رونده و غیر قابل پیش بینی است. فرد مبتلا به این بیماری به مرور و با پیشرفت بیماری نیاز به مراقبت و پرستاری خواهد داشت. علائم این بیماری بسیار آزاردهنده است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به سلول های عصبی حمله می کند. و با تخریب بافت های عصبی باعث می شود که انتقال پیام در رشته های عصبی انجام نشود یا به کندی انجام شود.

پرستار بیمار ام اس در خانه

بدن بیمار مبتلا به ام اس روز به روز دچار تغییراتی می شود ، و نیاز به مراقبت ویژه ای خواهد داشت. از این رو پرستار بیمار ام س در منزل باید در رابطه با بیماری فرد اطلاعات و تخصص لازم را داشته باشد ، تا بتواند وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. و از مهارت بالایی برخوردار باشد.

بیماری ام اس

بیماری ام اس نوعی بیماری خود ایمنی سیستم عصبی می باشد. که به تدریج و با مرور زمان پیشرفت می کند. در ادامه به شرح علائم این بیماری می پردازیم:

پرستار بیمار ام اس در منزل

علائم بیماری ام اس

علائم بیماری ام اس عبارتند از:

• خستگی

خستگی از مهم ترین علائه بیماری ام اس می باشد.خستگی در بیمار مبتلا به ام اس به دلیل فعالیت بیش از حد مغز، لرزش ، استرس، خستگی عضلانی ناشی از اسپاسم های مکرر، و عوارض دارویی و همچنین افسردگی می باشد پرستار بیمار ام اس در منزل باید با این علائم آشنایی کاملی داشته باشد ، تا بتواند به بیمار کمک کند.

همراه بیمار در بیمارستان چه وظایفی دارد ؟

• لرزش

فعالیت بیمار مبتلا به ام اس ، باعث ایجاد لرزش در بدن بیمار می شود. لرزش ها و اسپاسم عضلانی رایج هستند و با کمک فیزیوتراپ و درمان دارویی درمان خواهند شد.

• اختلال در بلع

یکی دیگر از علائم رایج در بیماران مبتلا به ام اس یسفاژی و یا اختلال در بلع در زمان خوردن و آشامیدن می باشد. این حالت ها شرایط ناخوشایندی را برای بیمار ایجاد می کند. در این حالت ، گفتار درمان مصرف غذاهای مایع را توصیه می کند. با انجام این نه تنها عمل بلع راحت می شود ، خطر آسپیراسیون را نیز کاهش می یابد.

• بی اختیاری ادرار و مدفوع

یکی دیگر از علائمی که پرستار بیمار ام اس در منزل باید بداند این است که ؛ افراد قادر به کنترل ادرار و مدفوع خود نخواهند بود. از این رو بیمار باید از تجهیزاتی مانند پوشینه و یا سوند و … باید استفاده کند. پرستار بیمار باید احتمال مبتلا به عفونت ادراری را مد نظر قرار دهد.

• اختلال در هماهنگی

همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم، بیماری ام اس یک بیماری سیستم عصبی می باشد و اعصاب فرد را تهدید می کند. با آسیب دیدن سیستم عصبی بدن ، فرد کنترل خود را از دست می دهد. و بدنش هماهنگی لازم را از دست می دهد. پرستار بیمار ام اس در منزل باید توجه کند که این موضوع باعث می شود فرد نتواند تعادل خود را حفظ کند و با افتادن دچار آسیب دیدگی شود. با فراهم کردن یکسری تجهیزات در خانه می توان مانع از افتادن و سقوط بیمار شد.

پرستار کرونایی در منزل , پرستار بیمار کرونا

اختلال در بینایی، خارش و سوزش و احساس گزگز در نقاط مختلف بدن، میگرن و مشکل در تکلم از علائم دیگر این بیماری است. علائم این بیمار ممکن است با مرور بیشتر شود و یا اصلا نشانه ای از این علائم وجود نداشته باشد.

وظایف پرستار بیمار ام اس

از جمله این وظایف به شرح زیر می باشد:

• رسیدگی به کارهای منزل توسط پرستار بیمار

پرستار بیمار ام اس در منزل باید خانه را تمیز کند و به کارهای منزل رسیدگی کند. مرتب بودن خانه و قرار داشتن وسایل در سرجای خود ، باعث می شود که بیمار به راحتی در محیط خانه به فعالیت بپردازد . با انجام این کار می توان افتادن و سقوط بیمار را به حداقل رساند.

مرتب بودن خانه به بیمار احساس آرامش و امنیت خاطر بیشتری می بخشد. و باعث می شود که بیمار راحت تر حرکت کند و در صورت افتادن آسیب کمتری ببیند.

محیط خانه باید برای یک بیمار ام اسی تجهیز شود. به عنوان مثال در صورت وجود پله در منزل ، باید از وسایلی استفاده کرد که پله ها به بیمار آسیبی نرسانند. پرستار بیمار در منزل باید وسایل اضافه دم دستی را حذف کند. با انجام این کارها از وارد شدن آسیب جدی به بیمار پیشگیری می شود.

• کمک به انجام کارهای روزمره

شدت بیماری در افراد مختلف ؛ متفاوت می باشد. نیاز بیمار متناسب با شدت بیماری تغییر خواهد یافت. با بیشتر شدن شدت بیمار، نشانه های بیمار نیز چند برابر می شود. و نیاز بیمار به پرستار ضرورت می یابد. پرستار در انجام کارهایی نظیر جا به جایی، انجام کار های شخصی، تهیه غذا و … به بیمار کمک می کند.

پرستار بیمار برای مراقبت از بیمار ای ال اس

• تغییر نحوه زندگی فرد مبتلا به بیماری ام اس

افراد مبتلا به بیماری ام اس توانایی خود را از دست می دهند و نمی توانند زندگی عادی داشته باشند.پرستار بیمار ام اس در منزل می تواند سبک زندگی فرد را تغییر دهد. به عنوان مثال داشتن یک رژیم غذایی مناسب ، انجام فعالیت های توصیه شده پزشک ، و وارد کردن آن ها در برنامه روزمره بیمار مانع از آسیب زیاد به بیمار می شود.

• خود مراقبتی

فرد مبتلا به بیماری ام اس باید از روحیه بالایی برخوردار باشد و به خودش اهمیت دهد. بیمار بهتر از پرستار می تواند وظایف خود را انجام دهد. اما این به این معنی نیست که اصلا به کمک پرستار نیازی نیست.
به عنوان مثال پرستار بیمار ام اس در منزل باید محیطی را فراهم کند تا فرد به افسردگی دچار نشود. بیمار روحیه ی بالایی داشته باشد. پرستار می تواند از از مدیتیشن، یوگا، تای چی برای بیمار کمک بگیرید. بیمار باید روزانه استراحت کافی داشته باشد ، به تغذیه و سلامت خود را مهم بداند و مطابق با دستورات پزشک عمل کند.

• مطالعه پرستار بیمار

پرستار بیمار باید دائما در حال مطالعه باشد و اطلاعات ، آگاهی و مهارت های زیادی در این باره کسب کند. از این رو پرستار باید روزانه مطالعه داشته باشد. در رابطه با بیماری ام اس اطلاعات کافی کسب کند تا بتواند وظایف خود رابه نحو احسن به انجام برساند.